Zaawansowane wyszukiwanie

Siemens EQ500 integralna jednostka perkolacyjna

Problem z wydobyciem

Dair

Czwartek, 20. Październik 2022, 12:10 12

Unregistered

Witam,
posiadam ekspres do kawy Siemens EQ500 integralny zakupiony w 2020 roku. Działa bardzo dobrze, ale od kilku tygodni mam problem z wyjęciem perkolatora (w celu jego wyczyszczenia), a zwłaszcza z włożeniem go z powrotem.
Maszyna jest regularnie serwisowana (odkamienianie, czyszczenie, ...) i nie rozumiem skąd bierze się problem.
Dziękuję za pomoc i porady.


Norman

Niedziela, 30. Październik 2022, 14:32 02

Unregistered

Od kilku miesięcy mam ten sam problem. Jest możliwość wyodrębnienia go, ale to wciąż rozwiązywanie problemów. Na YouTube są filmy, które to wyjaśniają.

Norman

Niedziela, 30. Październik 2022, 14:35 02

Unregistered

Wassertank

Poniedziałek, 30. Styczeń 2023, 23:50 11

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 6

numer członkowski..: 62674

Członek od: 30.01.2023

!!!Każdy majstruje na własne ryzyko i odpowiedzialność !!!

Naprawiałem takie konstrukcje kilka lat temu. Problem jest z napędem (napęd i zawór to tylko jedna część) i grupą zaparzającą, jest to niemal identyczna konstrukcja jak w EQ300, EQ500 i EQ900. Moim zdaniem jest to wadliwa konstrukcja najwyższej jakości, Siemens ma obecnie z tego co wiem ponad 5 wersji BG modelu EQ9. Właśnie w tym tkwi problem, w wężyku, który popycha komorę proszkową w jednym kierunku. Po X ilości użyć dostaje załamania (ale nadal jest szczelny) i wtedy brakuje "siły" do prawidłowego dociśnięcia komory. Można temu zaradzić, po prostu obracając zaciski węży na BG w górę/dół. Kiedyś czytałem reportaż o kimś, kto zrobił gumowy pierścień, który po obróceniu kubka w dół wciąga go na miejsce. Cudowna sztuczka MacGyvera, tylko wygląda jak majsterkowanie, ale cel uświęca środki.
Ale w przypadku EQ500 są problemy z napędem. Siłownik i zawór stanowią jeden element. Mądra rzecz, którą widzisz, to koło zębate u góry, które steruje zaworami i napędem. Jest zbudowany tak tanio, że koło zębate wypacza się, nie jest już okrągłe, staje się owalne. Mały silniczek, który wprawia wszystko w ruch, nie ma końca mocy. Kiedy naciska na kawę, słychać to, jakbyśmy szli po śniegu. I tu jest problem, silnik ma taką siłę, że koło zębate się odkształca i wtedy pomija 1 lub 2 zęby. Albo wymień napęd - za takie graty producent pobiera spore pieniądze - albo go rozbierz.
Rozbierz:
Rozbierz napęd, wyjmij koło zębate (z tym białym czymś), rozgrzej je, wciśnij w nie drewnianą rączkę, pozwól mu ostygnąć, wyjmij drewno, a następnie wklej kawałek plastiku o grubości 2-3 cm i odpowiedniej średnicy, złóż ponownie i gotowe. Zwróć uwagę na prawidłowe położenie kół zębatych, muszą być w określonej pozycji.
Przy demontażu urządzenia nie skąp zdjęć z telefonu komórkowego. To bardzo pomocne, jeśli nie ma się doświadczenia. W ten sposób nie pozostaje żadna śruba i kable są ponownie prawidłowo ułożone.

!!! Każdy majsterkuje na własne ryzyko i odpowiedzialność !!!!

Gast_Siggi

Wtorek, 11. Kwiecień 2023, 10:54 10

Unregistered

Rozebrać napęd, wyjąć koło zębate (z tym białym czymś), rozgrzać je i wcisnąć w nie drewnianą rączkę, ostudzić, wyjąć drewno, a następnie wkleić kawałek plastiku o grubości 2-3 cm i odpowiedniej średnicy, ponownie złożyć i tyle


Nie rozumiem... gdzie co mam wcisnąć i w którym miejscu?

Kaffeehals

Wtorek, 14. Listopad 2023, 23:22 11

Unregistered

Dzisiaj wytoczyłem z aluminium trzpień d=22,3mm o długości ok. 2cm. Następnie wcisnąłem go w otwarty otwór. Bez kleju, ponieważ tolerowałem go bardzo ciasno. Wcisnąłem go ok. 5-6mm głębiej, ponieważ na pokrywie znajduje się centrowanie do prowadzenia koła zębatego.
Mam nadzieję, że teraz wszystko ucichło i maszyna działa. Otwierałem ją już 10 razy, wyrównywałem pozycje kół zębatych itp. nic nie pomogło. Nic nie pomogło.
Może to jest ostateczne rozwiązanie. Maszyna była już zepsuta po 1,5 roku. Zaciski BG. Nieładnie
Aha, koło zębate było ok. 0,5 mm nieokrągłe. Po wciśnięciu aluminium miało 22,3 mm na całym obwodzie.

Kaffeehals

Czwartek, 16. Listopad 2023, 22:56 10

Unregistered

Aktualizacja: To jeszcze nie było rozwiązanie.
Ponieważ grupa zaparzająca utknęła raz, ponieważ drut na wyrzutniku wytłoków poluzował się i dostał się do komory zaparzania, przekładnia prawdopodobnie uległa uszkodzeniu.
Jak dotąd wygląda dobrze, żadnych złamanych zębów itp.
Ale prawdopodobnie udało mi się znaleźć prawdziwy problem: Chodzi o słabe tolerancje między zębatkami a obudową. Pasowanie jest zbyt zgrubnie tolerowane, albo wszystko się chwieje. Tutaj 2-3 dziesiąte, a tam trochę więcej, plus zużycie, skutkuje krzywą siły przy dużej sile, która powoduje przeskakiwanie zębów. Obróciłem więcej tulei w celu optymalizacji. Zdam raport.

Info: Tylko koło zębate z kierowcą przeskakuje. Czyli dokładnie to, które napędza grupę zaparzającą.

tk_o

Niedziela, 24. Grudzień 2023, 00:42 12

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 2

numer członkowski..: 70586

Członek od: 24.12.2023

QUOTE (Kaffeehals @ czwartek, 16 listopada 2023, 21:56)
Ale prawdopodobnie udało mi się znaleźć prawdziwy problem: To słabe tolerancje między zębatkami a obudową. Pasowanie jest zbyt zgrubnie tolerowane, albo wszystko się chwieje. Tutaj 2-3 dziesiąte, a tam trochę więcej, plus zużycie, skutkuje krzywą siły przy dużej sile, która powoduje przeskakiwanie zębów. Obróciłem więcej tulei w celu optymalizacji. Zdam relację.

Świetnie, nie tylko ja zagłębiam się w temat napędu EQ.500 rolleyes.gif.
Tak, miałem to samo doświadczenie z wieloma wadliwymi napędami.
Dość chwiejna sprawa, z powodu braku tokarki poradziłem sobie z problemem za pomocą drukarki 3D i zaprojektowałem nowe koła zębate i pasujące wałki.
Myślę, że bardziej prawdopodobną przyczyną jest ciasna kontrola zaworu, widoczne jest również uszkodzenie koła zębatego kontroli programu. Jeśli grupa zaparzająca jest zablokowana, czy powinno być przeskoczenie na napędzie ślimakowym? Jak dotąd nie udało mi się wykryć większych uszkodzeń, być może mosiężny profil ślimaka wrzyna się w plastikowe koło, niestety nie mam zupełnie nowego napędu, aby ocenić zużycie w tym obszarze.
Chętnie omówię to dalej.

Tymczasem wesołych świąt i dobrej kawy biggrin.gif

Samdarm

Piątek, 02. Luty 2024, 13:28 01

Unregistered

Kaffeehas, wykonałeś świetną robotę diagnozując problem z Siemens EQ.500. Wszystko, o czym wspomniałeś, jest częścią problemu. Odkryłem jednak, że jest jeszcze kilka innych rzeczy, które należy zrobić, aby prawidłowo naprawić urządzenie. Prawdziwy problem z tym urządzeniem polega na mechanicznym błędzie konstrukcyjnym. Zasadniczo, gdy jednostka zaparzająca obraca się w celu wciśnięcia/wyciśnięcia fusów kawy, klucz na śrubie pociągowej może obrócić się tylko o około 2,625 obrotu, gdy podnosi tłok i zanim osiągnie ogranicznik końcowy. Jednak koło zębate programu (duże koło zębate) musi obrócić się o 2,75-2,80 obrotu, zanim krzywka zatrzymująca na tym kole zębatym wyłączy silnik. Oznacza to, że koło zębate parzenia (mniejsze koło zębate pośrodku) osiąga swoje mechaniczne zatrzymanie, zanim krzywka na kole zębatym programu dotrze do wyłącznika krańcowego zatrzymania silnika. Innymi słowy, pod koniec tego cyklu wyciskania, przekładnia jednostki zaparzającej technicznie zatrzymała się, ale silnik nadal pracuje, wykręcając przekładnię jednostki zaparzającej o kolejne 20 stopni, aż przekładnia programowa osiągnie krzywkę zatrzymania, aby wyłączyć silnik. To właśnie dlatego wydrążony wałek środkowego koła zębatego staje się owalny....jest on obracany, ponieważ śruba pociągowa na jednostce zaparzającej osiągnęła punkt zatrzymania, zanim koło zębate programu wyłączyło silnik. A ponieważ wewnątrz jednostki zaparzającej znajdują się fusy z kawy, sytuacja jeszcze się pogarsza. W końcu ogromne naprężenie jest zbyt duże, że środkowe koło zębate przeskakuje o kilka zębów po tym, jak wszystko zaczęło się zużywać i dlatego przekładnia przestaje być zsynchronizowana.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wydłużenie krzywki zatrzymania silnika na przekładni programowej o 22-25 mm, tak aby silnik zatrzymał się wcześniej (tj. zanim jednostka zaparzająca osiągnie swój przystanek). Koła zębate przekładni są wykonane z POM, więc można po prostu użyć materiału akrylowego do przedłużenia krzywki zatrzymania silnika i przykleić ten element na miejscu za pomocą super kleju.
Dodatkowo należy pamiętać, że wielokrotne wykręcanie środkowego koła zębatego spowoduje również zużycie gniazda środkowego koła zębatego w obudowie przekładni, więc oprócz dodania sugerowanego kołka 22.3 mm, będziesz musiał dodać mosiężną podkładkę 0,2 mm Thk x 8 lub 10 mm W wygiętą wokół wału koła zębatego środkowego, a następnie włożoną do jego gniazda (na końcu koła zębatego, które ma klucz jednostki zaparzającej). Spowoduje to dokręcenie środkowego koła zębatego i jeszcze bardziej poprawi zazębienie z kołem zębatym programu (dla wyjaśnienia, ta ostatnia podkładka powinna być włożona do gniazda środkowego koła zębatego w obudowie, a nie do pokrywy obudowy koła zębatego).
Wreszcie, jeśli okaże się, że zęby środkowego koła zębatego uległy zużyciu, można obrócić to koło zębate o 180 stopni w miejscu, w którym otwór kalibracyjny w kole zębatym znajduje się z boku w kierunku przodu maszyny. To również znacznie poprawi działanie urządzenia. Powyższe zmiany zapobiegną ponownemu rozregulowaniu maszyny. Mam nadzieję, że to pomoże.

Samdarm

Piątek, 02. Luty 2024, 16:59 04

Unregistered

Jeszcze raz wyjaśnię, która krzywka zatrzymująca na przekładni programowej musi być wysunięta. Jest to krzywka zatrzymująca, która wyłącza silnik po zakończeniu cyklu wyciskania fusów kawy (gdy filiżanka zostanie całkowicie podniesiona). Krzywka zatrzymująca silnik po zatrzymaniu cyklu parzenia i powrocie zaparzacza do pozycji wyjściowej jest w porządku. Po zdjęciu pokrywy obudowy przekładni i spojrzeniu z góry na przekładnię programową należy przesunąć krzywkę zatrzymania cyklu wyciskania w lewo o 22-25 mm. Krzywkę zatrzymania cyklu wyciskania można również zidentyfikować, patrząc na wyłącznik krańcowy, który obsługuje. Ten krzywkowy wyłącznik krańcowy jest zamontowany z boku pokrywy przekładni i nie jest to krzywkowy wyłącznik krańcowy na górze pokrywy obudowy.

Samdarm

Piątek, 02. Luty 2024, 17:31 05

Unregistered

Mam na myśli wysunięcie krzywki zatrzymania w lewą stronę, patrząc w dół od góry przekładni i gdy krzywka zatrzymania dużego koła zębatego obróci się do pozycji, w której znajduje się odpowiedni wyłącznik krańcowy zatrzymania.

Samdarm

Poniedziałek, 05. Luty 2024, 16:41 04

Unregistered

Witam ponownie,
Tylko aktualizacja moich ostatnich postów dotyczących maszyny Siemens EQ500. Widziałem teraz kilka innych maszyn, w których środkowe koło zębate nie jest skalibrowane i oprócz wszystkich zmian, o których wspomniałem wcześniej, może być również konieczne dodanie podkładki do gniazda w pokrywie skrzyni biegów dla środkowego koła zębatego. Po wciśnięciu kołka, który ponownie zaokrągli wydrążony wałek tego koła zębatego, może się okazać, że gniazda tego koła zębatego na obu końcach uległy zbyt dużemu zużyciu z powodu wszystkich kluczy zębatych, które istniały w skrzyni biegów od nowości.

Dlatego zamiast dodawać mosiężną podkładkę tylko na końcu koła zębatego, które ma klucz do jednostki zaparzającej, może być konieczne dodanie podkładki 0,2 mm x 5-6 mm W x odpowiednia L na górnej stronie środkowego koła zębatego. Ponieważ środkowe koło zębate jest wałem drążonym, gniazdo w pokrywie środkowego koła zębatego jest męskim występem lub występem w porównaniu do dolnego gniazda, które jest żeńskim otworem w obudowie koła zębatego. Oznacza to, że na górnej stronie środkowego koła zębatego należy umieścić podkładkę 0,2 mm x 5-6 mm W po wewnętrznej stronie wydrążonego wału koła zębatego, czyli ta okrągła podkładka będzie znajdować się tuż nad kołkiem, który został wciśnięty w wydrążony wał koła zębatego. Dodanie drugiej podkładki na górnej stronie środkowego koła zębatego przedłuży konieczność całkowitej wymiany skrzyni biegów / skrzyni biegów na dłuższy czas. Myślę, że w tym momencie zalecam dodanie podkładki na obu końcach środkowego koła zębatego zamiast tylko na jednym końcu, aby być bezpiecznym.

Samdarm

Niedziela, 11. Luty 2024, 03:54 03

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 71806

Członek od: 08.02.2024

W nawiązaniu do moich poprzednich postów na temat ekspresu do kawy Siemens EQ.500 przygotowałem dokument zawierający zdjęcia i opis zmian, które zalecam w celu rozwiązania problemu zablokowanej jednostki zaparzającej. Dokument ten jest dostępny pod poniższym linkiem. Link pochodzi z reklamacji, którą niedawno zarejestrowałem w firmie Siemens, na którą otrzymałem już pozytywną odpowiedź.

https://www.sikayetvar.com/siemens-ev-aletleri/kahve-makinesi-demleme-unitesi-temizlik-icin-cikarilamiyor

tk_o

Niedziela, 11. Luty 2024, 21:39 09

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 2

numer członkowski..: 70586

Członek od: 24.12.2023

@Samdarm
Niestety nie mogłem znaleźć dokumentu ze szczegółami proponowanych ulepszeń pod linkiem.
Czy mógłbyś spojrzeć jeszcze raz.
W przeciwnym razie bardzo interesujące jest śledzenie wspaniałej odpowiedzi.
Kolejne pytanie dotyczące przedłużenia krzywki wyłącznika krańcowego, tutaj podano wymiar 22-25 mm, czy nie jest to raczej 2,2-2,5 mm?
Pozdrawiam
Torsten

Samdarm

Wtorek, 13. Luty 2024, 09:42 09

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 71806

Członek od: 08.02.2024

tk_0,

Dziękuję za komentarze. Wysłałem ci tutaj osobistą odpowiedź e-mail dotyczącą twoich pytań. Z przyjemnością prześlę również obrazkowy dokument Word.doc ze szczegółowymi instrukcjami i wyjaśnieniami zmian, jeśli chcesz. Proszę o wskazanie e-maila, gdzie wysłać. Jak zapewne już wiesz, nie mogę wysyłać tutaj załączników.